Pozadie vzniku
Roach Race - preteky švábov a pozadie vzniku tejto zábavy
Na trhu zábavy sa objavila nová netradičná atrakcia Roach Race, čo sú preteky živých švábov. Autor tejto myšlienky, Miroslav Gejdoš, riaditeľ produkčnej spoločnosti SHARMANT, hovorí, že je to prostriedok ako v ľuďoch vyvolať pozitívne emócie, radosť a nadšenie. O tom ako vznikol tento projekt, čo sa stálo za tým, prečo vyvoláva u zabávajúcich sa kopu endorfínov a o neznámych švábov, sa rozprávala redaktorka Dr. Zorka Horká.
Povedzte nám, čo sú to tie preteky švábov.
Je to závodisko s ôsmimi dráhami pre 8 švábov veľkých. Šváby sú zavreté v štartovacích dokoch, ako kone na dostihoch. Každý pretekár má svoje meno a pridelenú dráhu. Po spoločnom štarte sa otvoria štartovacie doky z ktorých vybehnú šváby a vydajú sa na druhý koniec dráhy. Vyhráva prvý, ktorý sa dostaví do cieľa. Prítomní diváci uzatvárajú stávky na víťaza preteku. Každý hosť dostal predtým určitý obnos peňazí na hranie, s ktorými môže u bookmakera uzavrieť stávku na svojho favorita. Preteky sú nevyspytateľné, pretože tempo, akým sa šváby pohybujú je premenlivé a do poslednej chvíle nie je isté, ktorý z nich vyhrá. Toto vyvoláva v prítomných divákoch vášne a silné emócie. Okrem toho sú preteky komentované moderátorom, čo len pridáva na atmosfére. Po každom preteku sa úspešným tiperom vyplácajú výhry a takto sa to opakuje každých 15-20 minút.
Ako ste sa dostal ku švábom a ich pretekom?
Už vyše 10 rokov máme rodinnú firmu zameranú na organizáciu eventov. Začínali sme organizáciou módnych prehliadok, potom pribudli firemné večierky, konferencie, teambuildingy atď. Okrem aktivít eventovej agentúry robíme vlastnú produkčnú činnosť ako je Mobilný salón krásy SHARMANT, bodypainting, BODY ART SHOW. Tiež dobre sa nám rozbieha aj video produkcia.
Na firemných večierkoch a rôznych zábavných akciách som pozoroval, ako na náladu hostí účinkujú rôzne atrakcie a vystúpenia. Zistil som, že nájsť pre klienta na trhu zábavný program, ktorý zaručene funguje a nestojí veľa peňazí, nie je vôbec jednoduché. Lebo nie každý si môže dovoliť Hudáka, Čekovského, Donutila či Trapno mágiu Richarda Nedvěda. Potom klienti objednávajú rôzne "trendy" programy, ktoré nestoja málo peňazí. Najsmutnejšie na tom je, že takýto program hostia prejdú s miernym zívaním. Chýbali pozitívne emócie alebo dobrá poctivá zábava či aspoň wow efekt. Potom sa ťažko ubránite pocitu, či to vôbec za to stálo.
A tak vznikli preteky švábov?
Nie hneď. Ale postupoval som metodicky. Vysvetlím. Na úplnom počiatku bola teda túžba priniesť do zábavného priemyslu program prinášajúci divákom radosť, zábavu a pozitívne emócie. Zároveň to mala byť prevratná novinka, aká tu ešte nebola. Chcel som nájsť dieru na trhu a vyplniť ju.
Toto bolo jasné zadanie do ktorého som sa pred rokmi pustil sám. Hľadaním cesty k riešeniu sa časom postupne pripájali ďalší spolupracovníci, ktorý už dnes tvoria plnohodnotný tím oddelenia výskumu a vývoja (Research & Development department).
Vyzerá to, že dieru na trhu sa vám nakoniec podarilo nájsť.
Nebolo to ale vôbec také jednoduché. V začiatku sme napríklad uvažovali priniesť hodnotný umelecký zážitok. Ale aký podiel populácie chodí na koncert vážnej hudby či operu? Poťažmo jedno percento! Toto je úzka cieľová skupina. Hľadali sme nápovedu v tom zvyšku populácie. Čo ľudí najviac spája a čo spolu intenzívne prežívajú? Netreba ani veľmi otvárať oči, aj slepý počuje a hluchý vidí, ako fanúšikovia prežívajú každé jedno zápolenie ich obľúbeného športového klubu či športovca. To je aktivita, ktorej sa naplno venujú, prežívajú to a prináša im to silné emócie.
Takže po viacerých slepých, či temných uličkách, sa riešením zadania ukázalo športové zápolenie. Súťaž. Pretože v každom z nás je prvok súťaživosti. Tomu sme vnútorne nejako predurčení a ľahko sa do súťaže zapojíme.
Už za čias starého Ríma platilo dajte ľuďom chlieb a hry a budú vás milovať.
Cisár Caligula používal gladiátorské hry, ako populistický nástroj na zalepenie očí a naklonenie si obyvateľov Ríma na svoju stranu. Aj tak ho to nezachránilo. Caligula vládol Rímskej ríši necelé 4 roky, kým ho nakoniec nezavraždili. Ale nie preto, že chcel ľudí zabaviť.
Takže vašim objaveným riešením bolo športové zápolenie, súťaž a s tým spojené emócie, ktoré ste hľadal.
Musím povedať, že realizácia celého projektu trvala, od prvotnej myšlienky, cca 5 rokov. Zo začiatku som zbieral informácie z rôznych zdrojov z celého sveta, cestoval som, získaval kontakty a dobré rady. Najväčšia prekážka vo vývoji ale bola, že som doma od manželky dostal striktnú stopku, že "tie zvery" doma alebo vo firme za žiadnych okolností nechce vidieť.
To je veľmi zaujímavé, vzhľadom na to o čom sa teraz rozprávame.
Naštastie som našiel riešenie a aj jeho personálne obsadenie a od toho momentu dostali udalosti rýchle tempo. Ale ako najnáročnejšie sa ukázalo zabezpečenie správnych pretekárov.
Vtedy ste ešte nevedeli, že to budú šváby. Môžete spomenúť akými živočíšnymi druhmi sa váš výskum zaoberal?
Vyskúšali sme naozaj všeličo. Táto časť hľadania nám zabrala veľa času a financií. Na druhej strane vďaka tomuto som našiel nových spolupracovníkov v rôznych končinách sveta, ktorí napomohli výrazne k progresu projektu. Ale späť k tým živočíchom, čo sme testovali. Napríklad žaby. Nespoľahlivé, nedržia smer, nerešpektujú smer preteku, výkonnosť premenlivá, strata koncentrácie pri výskyte insektov v okolí.
Slimáky. Preteky vôbec nie sú napínavé. Znečistený tartan po každom behu. Introvertní pretekári sa uzatvárajú do seba. A nad celým priebehom preteku nedokážu udržať pozornosť ani spomalení geriatrici.
Hady. Úplne nespoľahlivé, menia smer, prichytávajú sa o predmety ovinutím, opúšťajú závodnú dráhu, veľmi stresujúce.
Korytnačky sú stále veľmi pomalé. Pre ich dlhovekosť majú skúsenosti, ktorý ich núti nad všetkým premýšlať a to má vplyv na výkonnosť. Bež Foreste, bež neúčinkuje. A kvôli celotelovému pancieru nie je možné použiť telesné tresty pri ich výchove.
Myši. Už nie tak pomalé ale hlavne zvedavé. Stále skúmajú čo zjesť cestou. Zo štartovacích dokov skúšobnej dráhy sa nám prehrýzli opačným smerom na slobodu. To bolo veľmi nešportové. Obraz milej myšičky prezentovaný nám filmovým priemyslom v rozprávkach sa nezakladá na pravde. Bolo to sklamanie.
Ochočené humanoidné jedince. Náročný chov a obmedzujúce právne normy o právach jedincov, pozitívnej diskriminácii a množstvo neprekonateľnej legislatívy. Napr. taký Pakolino spotrebuje 3 misy halušiek - denná stravná dávka. Priestorovo a finančne náročné a právne neudržateľné. Okrem toho podobné súťaže už vo väčšom prevádzkuje konkurencia - Olympijské hry.
Krokodýly. Silné svalstvo a výdrž, vynikajúca akcelerácia. Po náhlej a nevysvetliteľnej strate nášho vedeckého spolupracovníka sme výskum týmto smerom museli ukončiť.
Blchy. Z marketingového hľadiska je toto atraktívny druh avšak úplne neschopný sa presúvať žiadaným smerom. Prudko menia smer a jednotliví pretekári sa rozutekajú na všetky strany bez záujmu o návrat. Svoje zohrala aj nedôvera v testovacej skupine divákov, ktorí neverili v prítomnosť pretekárov na pretekárskej dráhe. Pre finančnú náročnosť zavedenia makro televíznych prenosov a nedisciplinovanosť pretekárov a vysoké straty sme túto kapitolu výskumu uzavreli. Odblšenie nám trvalo niekoľko týždňov a občas sa nám zdá, že stále nebolo na 100% úspešné.
Vtáctvo sa ukázalo, ako úplne nepoužiteľné, pohybuje sa v 3D priestore a už aj tu existujú nejaké preteky holubov. Súťaž vtákov nie je sexy.
Šváby sú zaujímavé. Máme ich veľmi radi, pretože ich nájdete v každej lepšej domácnosti, kde majú čo jesť. Alebo hotelovom či reštauračnom zariadení, kde to s hygienou zbytočne nepreháňajú. Ich životný cyklus je veľmi rýchly. Ak stratíte dvoch jedincov, za chvíľu máte za skriňou celú kolóniu. Sú naučení prežiť, ako cezpoľní v Bratislave. Sú ochotní sa prispôsobiť a robiť čo sa od nich žiada. Dajú sa motivovať dobrou stravou a pohladením po chrbáte. Šváby sú dostatočne škaredé, odpudzujúce a tým atraktívne. Napriek odporu, ich chcú všetci vidieť, tak ako Martinku z Turca. Z marketingového, chovného a tréningového hľadiska sme zatiaľ nenašli nič lepšie. A to je dôvod, prečo máme preteky švábov.
Cesta k pretekom švábov bola teda dlhá a pestrá.
Áno, ale stálo to za to. To dovtedajšie množstvo teoretických znalostí a skúseností sa nám postupne menilo do vlastného know-how. To nám dáva istotu v tom, čo robíme a ako to robíme. Napríklad vývojom a viacerými skúškami si prešlo technické riešenie špeciálneho stola s pretekárskou dráhou, špeciálnym povrchom a štartovacími dokmi.
Prečo vlastne stôl?
Pretekársky stôl sa zrodil po dlhom období premýšľania a skúšania. Myšlienkovým vývojom a i vďaka testom iných živočíšnych druhov na rôznych provizórnych dráhach. Stále sme sa držali zadania a to priniesť záujemcom skutočnú zábavu. Aby sme mohli prísť za každým a kdekoľvek, musela byť atrakcia mobilná. Preto stôl. Čo bude pretekať a kde bola stála otázka počas obdobia hľadania riešenia. Teraz máme špeciálny pretekársky stôl pre šváby, ktorý udáva normu pre tento typ závodov pre celý svet.
Ten pretekársky stôl je naozaj zaujímavý. Ešte som nič také nevidela.
Je to unikát a a zatiaľ jediný na svete. Jeho výrobu som zadal do dielne jednému talianovi, ktorí je v zábavnom priemysle známy široko ďaleko, ako špecialista na riešenia na mieru. Pracuje pre najznámejšie firmy v odbore, producentov, kúzelníkov a podobne. Potreboval som najlepšieho, pretože stôl som mal premyslený v základných parametroch, ale potreboval som doriešiť zvyšných cca 20% detailov. Samotná výroba trvala niekoľko mesiacov a vyžiadala si niekoľko návštev vo výrobe a množstvo dlhých telefonických rozhovorov a pozerania zaslaných fotiek. Taktiež súčiastky pochádzajú z rôznych končí Európy i Ázie a niektoré som dával robiť na mieru, niektoré prešli viac násobnou úpravou rôznymi technológiami u rôznych dodávateľov.
Uvádzate, že projekt Roach Race vznikol v Európe
Rád to upresňujem, že v strednej Európe. Aj keď je to neobvyklé pomenovanie a nikto nevie povedať, aký je ten stred veľký a kde má hranice. Na druhej strane nám to vyhovuje, pretože chceme naše ponechať zahalené rúškom tajomstva. Zhrňme to do ľúbivého sloganu: vymyslené na Slovensku, vyrobené v Európe, celosvetovo výnimočné. Pre projekt Roach Race je Slovensko určite malý priestor. Pozeráme sa dnes hlavne na celoeurópsky priestor. Ostatné možnosti zatiaľ neriešime. Vieme, že v Ázii sú preteky švábov veľmi obľúbené a je s tým spojený silný segment hazardu, ale to je úplne iný trh. Cítime sa európsky a tak sa chceme prezentovať. Ale napríklad náš slovenský pôvod napríklad vôbec nevadí v Slovinsku, Chorvátsku či v Čiernej hore. Tam sa radi hrajú a bavia.
Máte exportné ambície a mňa by zaujímalo v čom sú vaše predpoklady uspieť.
Máme pretekársky stôl, ktorý nastavuje štandard v tomto segmente. Ale naša najväčšia výhoda je už spomínané know-how. Spomínal som, aké bolo náročné zabezpečiť správnych pretekárov a že vyriešenie tohoto problému nám zabralo najviac času. Konzultovali sme naše zámery s mnohými odborníkmi a keď sme nakoniec skončili pri šváboch, vedeli sme, že ak chceme naplniť naše zámery, nepôjde to bez vybudovania vlastnej chovnej základne. A tak vzniklo samostatné chovné a tréningové centrum Roach Race Farm. To je náš silný základ, ako byť najlepší.
Čomu sa venuje takáto farma?
Roach Race Farm je chovná stanica špecializovaná na chov švábov rodu Gromphadorhina, ktoré, ako sa ukázalo, sa najlepšie hodia na naše športové účely. Sme v kontakte so spolupracovníkmi zo severnej a južnej Ameriky, Ázii, Afrike a Austrálii. V tropických oblastiach blízko rovníka, v prirodzenom prostredí výskytu týchto exotických živočíchov. Naša farma je lokalizovaná na prísne utajenom mieste, v strede Európy, hodinu cesty z Bratislavy. Úlohou Roach Race Farm je chov švábov a sústreďovať z nich najlepších jedincov a pripravovať ich na preteky.
Dajú sa šváby nejako špeciálne
pripravovať? Sú to predsa veľmi jednoduché živočíchy.
Áno sú, ale my robíme maximum, aby sme z tohto živočíšneho druhu dostali to najlepšie. To je to naše veľmi cenené know-how. Chovný systém Roach Race Farm je postavený na krížení vybraných jedincov získaných z voľnej prírody a z vlastného chovu, pričom sa sústredíme na výkonnosť a rýchlosť. Robíme zošľachťovacie kríženie prostredníctvom druhov, teritórii pôvodu a najmä úspešných jedincov s potrebnou výkonnosťou. Vďaka tomuto sústredenému úsiliu selekcie a kríženia máme vyšľachtené jedince s kvalitným rodokmeňom, ktoré majú výkonnosť v krvi a perspektívne športové využitie v disciplíne preteky švábov.
Na farme máme oddelenie Sport Center, ktoré sa venuje vybraným najlepším jedincom z celého chovu. O ich výkonnosť sa denne stará odborný tréner a pripravuje ich pre vrcholový šport. Tréning je zameraný na rýchlosť behu, akceleráciu, výdrž a koncentráciu na cieľ. Okrem pohybových aktivít sa dôraz kladie aj na rekonvalescenciu a vyváženú stravu plnú živín, vitamínov a minerálnych látok. Sú im podávané aj doplnky stravy špeciálne vyvinuté naším Research & Development department.
Oddelenie výskumu už bolo spomenuté, Čomu presne sa venuje?
R&D department je oddelenie výskumu a vývoja, ktoré má na Roach
Race Farm viacero dôležitých úloh: za prvé je to starostlivosť o vyvážené
zloženie a výživové hodnoty stravných dávok pretekárov. Potom je to vývoj
nových doplnkov stravy a stimulantov na dosiahnutie lepšej výkonnosti
a športových výsledkov. Nuž a nakoniec okrajovo je to stále hľadanie
nových živočíšnych druhov zvieracej ríše vhodných na športové účely.
Bez tejto vybudovanej infraštruktúry a kvalitného zázemia Roach Race Farm by sme nemohli realizovať preteky Roach Race na profesionálnej úrovni.
Je niečo, na čo ste ešte
nemysleli?
Celú problematiku máme úplne pod kontrolou a zariadili sme sa tak, aby
bol celý systém efektívny a úspešný. Čo ešte ale nevieme dobre
kontrolovať, to sú reakcie každého jedinca. Je pravda, že šváby sú hlavne lenivé. Okrem toho každý šváb má svoju osobnosť, ktorá
sa v rôznych chvíľach prejavuje rôzne. Napríklad po štarte sa rozhodne
zostať namieste a nechce pretekať. Alebo inokedy v polovičke preteku
si zrazu dá pauzu. Predstavte si, že favorit jasne vedie,
dobieha do cieľa a pár centimetrom pred cieľovou čiarou sa zastaví a nepokračuje.
Diváci sa idú zblázniť.
Šváb má osobnosť?
Áno, šváby sú nevyspytateľné. Najradšej by len relaxovali, kŕmili sa a zase
vegetili. Hlavne aby sme ich s ničím neotravovali. Na druhej strane sú
veľmi spoločenské a radi sa socializujú v skupinách. Nie je vám to podobné
s ľuďmi? Každý šváb má inú povahu a potom ešte máva rôzne nálady. Musíme
k nim pristupovať s rešpektom, aby sme dosiahli ich spoluprácu a získali od
nich požadované výkony.
Ak sú šváby také citlivé, vedia aj predpovedať budúcnosť?
Áno, už sme ich využili na predpovedanie výsledkov v župných voľbách v Bratislavskom kraji alebo kto zvíťazí v súťaži Let´s Dance. Šváby predpovedali výsledky veľmi jasne. Akurát sa aktéri zápolenia nie vždy riadili touto predpoveďou.
Ani vo svete nie je neobvyklé ak niektoré jedince vedia záhadne presne predpovedať budúce udalosti. Najznámejší zo zvieracích Nostradamov bola chobotnica Paul (DE), ktorá predpovedala s veľkou presnosťou výsledky zápasov MS vo futbale.
Ale napríklad v USA majú škuľavú vačicu Heidi, ktorá predpovedá víťazov filmových Oscarov, alebo v Rusku kocúr Achilles predpovedá výsledky futbalu. Vo svete sú aj iné mediálne atraktívne príklady zvieracích vizionárov, ako napríklad tuleň Tik (TH), fretka Fred (UA), krab Petrovič (BY), dvojica rýb Veľký Huat a Malý Huat (SG), slonica Citta (IN) alebo jasnovidecké prasa Funtík (UA).
Čomu prisudzujete herný úspech atrakcie Roach Race?
Žijeme veľmi rýchlo. Ľudia sú v dnešnej dobe viac a viac vyťažení, pracujú pod stresom. O to viac vítajú príležitosť zresetovať a zbaviť sa stresu. Preteky švábov prinášajú akciu, napätie, zábavný zážitok, ale najmä radosť z hry, pri ktorej nemusia hostia nič riešiť. Je to čisto len a len o zábave. Hráčom rozdáme ešte aj peniaze, aby si mohli staviť a keď prehrajú, tak ich to netrápi, lebo si to náramne užili. Chemicky je to o vyplavovaní látok hormonálnej povahy v tele - endorfínov. Tieto hormóny štastia vyvolávajú dobrú náladu, pocity vyrovnanosti a šťastia a dokážu tlmiť bolesť či zabudnúť na starosti. Endorfíny pôsobia pozitívne ako ópium, pretože ľudia chcú opakovane zažívať tie príjemné pocity. Ľudia sa nás na druhý deň hovoria, že to bolo super a kedy by si mohli preteky švábov zopakovať. Majú pri tom veselé iskričky v očiach a úsmev na tvári od ucha k uchu.
Aak chcete spraviť ľudí veselšími a šťastnejšími, určite skúste Roach Race - preteky švábov. Terapeutický účinok - pozitívna davová psychóza, začína už pri počte od 10 hráčov.
Ďakujem za rozhovor.
A čo vy? Už ste mali možnosť sa zúčastniť pretekov švábov? Viac informácii o tejto atrakcii nájdete na webe pretekysvabov.sk
V Bratislave Október 2017
Poznámka redakcie: Redakcia neberie zodpovednosť za pravdivosť uvedený informácii v článku. Domnievame sa, že boli použité hoaxy, polopravdy a niektoré tvrdenia sa nezakladajú na skutočnosti. Respondent vypovedá tendenčne so zámerom zaujať čitateľa a zabaviť ho.